Pracownia tapicerska – dla kogo to pomysł na biznes

Chciałbym raczej wskazać na ważne elementy przy organizacji zakładu i prowadzenia działalności gospodarczej jako takiej.

Czy tapicerstwo samochodowe może być pomysłem na Twoje życie zawodowe? Czy masz predyspozycje do tego zawodu? Czy musisz mieć skończoną szkołę lub specjalistyczny kurs?

Spotkałem wielu tapicerów z wykształcenia, którzy do pięt nie dorastali praktykom teoretycznie bez przygotowania „szkolnego”. Jednak jest kilka umiejętności, które musisz posiąść, aby móc poruszać się w świecie tapicerskim.

Po pierwsze powinieneś umieć szyć na maszynie. Tylko pozornie jest to łatwe. Jeżeli szycie po łuku to dla Ciebie problem, może lepiej zdobądź gdzieś jeszcze doświadczenie, podszkól się. Równy ścieg to wizytówka tapicera.

Krojenie, klejenie, ubieranie to umiejętności w których łatwiej zdobędziesz doświadczenie samodzielnie.

Przejdźmy dalej. Dlaczego tapicerstwo samochodowe?

Polski rynek motoryzacyjny jest ciągle się rozwija. Sprzedaż nowych samochodów, która generalnie rzecz biorąc ciągle rośnie to tylko jeden aspekt. Ilość sprowadzanych samochodów używanych zapewnia zajęcie sporej rzeszy zakładów tapicerskich. Ale to dopiero początek. Jeśli Twój zakład się rozwinie, drobne, „tanie” naprawy dla handlarzy samochodowych ustąpią miejsca zaawansowanym projektom tapicerskim. Ruch tuningowy w Polsce błyskawicznie zdobywa nowych zapaleńców.

Gdzie znajdziesz potencjalnych klientów?

Osoby sprowadzające używane samochody zawsze będą potrzebowali Twojej pomocy. Wszyscy wiemy, że w handlu autami sprzedający starają się ukryć słabe strony pojazdu. Weźmy przebieg. Cofnąć licznik, co potępiam, jest bardzo łatwo. Trudniej ukryć ślady długotrwałego użytkowania. I tu Twoja szansa. Przetarcia foteli, boczków drzwiowych, podłokietników, kierownicy dzięki Tobie znikną. Zastanawiasz się skąd wziąć materiały. Poświęcę temu osobny post, dziś jako zachętę polecę tylko jedno miejsce w necie z tapicerką samochodową.

Z podobnych przyczyn powinieneś poszukać komisów samochodowych w okolicy.

Nie liczyłbym, że klienci „z ulicy” dadzą Ci zarobić na życie. Renomę buduje się przez lata. Potrzeba czasu, aby ludzie dowiedzieli się i przyzwyczaili, że istniejesz 🙂

Jakie usługi możesz oferować?

Naprawy elementów foteli (wierz mi, naprawa zewnętrznego boku fotela kierowcy czeka każdy samochód).

Obszywanie kierownic skórą (choć wcale nie jest to łatwe), remonty podsufitek, deski rozdzielcze, pokrowce samochodowe, dywaniki, bagażniki, półki tylne, dachy kabrio… możliwości są prawie nie ograniczone. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości i umiejętności. Gdzie i jakie materiały kupić, jak skalkulować cenę, jak pozyskać klienta postaram się podpowiedzieć Ci na tym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *