Tkaniny samochodowe

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
tkaniny samochodoweNajczęstszym materiałem stosowanym we wnętrzach samochodów są tkaniny i dzianiny.  Ich skład surowcowy to 100% poliester, laminowany pianką PUR i tkaniną techniczną (siatką 100% PE). Zastosowanie materiału decyduje o jego rodzaju. Występują jako tkaniny żakardowe, płaskotkane oraz dzianiny elastyczne i welurowe. W każdym wnętrzu samochodu stosowana jest dzianina do pokrycia sufitu i słupków drzwiowych. W droższych, ekskluzywnych samochodach stosowana jest Alcantara. Dzianina ta występuje w dwóch odmianach: gładka i drapana sprawiająca wrażenie lekkiego weluru.  Na fotelach i czasami boczkach drzwiowych stosuje się głównie tkaniny żakardowe, rzadziej welury. Ostatnio w tańszych modelach samochodów ze względów oszczędnościowych pojawiły się dzianiny.  Materiały te zawsze są podlaminowane pianką PUR odpowiedniej grubości. Na spodniej stronie pianki PUR przyklejona jest dzianina techniczna ułatwiająca szycie tapicerki. Częstym uzupełnieniem tapicerki foteli i drzwi samochodu jest derma która kolorystycznie dopasowana jest do deski rozdzielczej.

Intensywne użytkowanie samochodu powoduje szybkie zabrudzenie i uszkodzenia tapicerki. Właściciele pojazdów często chcąc usunąć zabrudzenia próbują sami prać lub czyścić tapicerkę. Niestety najczęściej kończy się to rozwarstwieniem materiału lub powstaniem plam na tkaninie. Podobnie kończą się wizyty w myjniach samochodowych których to pracownicy nie potrafią profesjonalnie wyczyścić tapicerki. W efekcie taki pojazd zawsze trafia do zakładu tapicerskiego i zaczyna się problem. Bo jak dobrać tkaninę aby wymienić tylko jeden z elementów tapicerki fotela, tak jak tego życzy sobie „oszczędny” klient.

Pomysł klienta jest taki, wymienić tylko te fragmenty tapicerki które są uszkodzone, resztę pozostawić nienaruszone. Właściciel samochodu „kombinuje” jak tu zapłacić jak najmniej za usługę i uważa im mniej elementów będzie do wymiany tym mniej zapłaci za usługę. Rzeczywistość jest jednak inna. Obojętnie czy będziemy wymieniać jeden „boczek” fotela który najczęściej się przedziera od częstego wsiadania i wysiadania, czy całą tapicerkę fotela, pracy w to będziemy musieli włożyć prawie tyle samo.

Drugi problem to zdobycie tych samych tkanin które są użyte przez producent w uszkodzonej tapicerce. Różnice pomiędzy wnętrzami różnych marek samochodów polegają nie tylko na wzornictwie ale i zastosowanych materiałach. Przy takiej ilości modeli samochodów jaka jest obecnie na rynku nie jest możliwym zgromadzenie materiałów w nich zastosowanych w jednej hurtowni.

Próbę zaoferowania szerokiej gamy tkanin, welurów, dzianin, derm i wykładzin stosowanych obecnie w przemyśle motoryzacyjnym podjęła z powodzeniem od kilkunastu lat firma Inter Tap z Bielska- Białej. W jej ofercie znajdziemy materiały do kilkudziesięciu obecnie produkowanych modeli samochodów. Są to oryginalne materiały z zachodnioeuropejskich fabryk.

Oryginalny materiał samochodowy zobacz tutaj…

Jedna odpowiedź do “Tkaniny samochodowe”

  1. Byłem na stronie tkaninysamochodowe.pl firmy intertap o której tu piszecie. Mają tam duży wybór tkanin tapicerskich i zamierzam zaopatrywać się u nich. Dzięki za informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *