Materiały na meble do wnętrz publicznych cz.II

Istnieje niekiedy konieczność stworzenia miejsc do siedzenia na wolnym powietrzu. Starając się zachować styl i charakter wnętrza kawiarni w letnim ogródku można zastosować tą samą tkaninę na krzesła czy fotele, co we wnętrzu. Jeśli nie ucierpi na tym konstrukcja można użyć tkaniny w wersji z laminatem z PCV ( skaj ). Nieznaczne obniżenie komfortu użytkowania, jaki spowoduje gorsza paroprzepuszczalność rekompensuje możliwość pozostawienia siedzeń podczas deszczu na zewnątrz.

Tkaniny połączone z podkładem z tworzywa wysychają w bardzo krótkim czasie. Do tego typu zastosowania należy wybrać tkaninę o wysokiej odporności na odbarwienia spowodowane działaniem słońca. Tkaniny laminowane stosuje się także do pomieszczeni gdzie przebywają osoby niekontrolujące odruchów fizjologicznych a więc w domach opieki i hospicjach.

W niektórych spośród wnętrz użyteczności publicznej jest możliwe palenie tytoniu. Powstający nieprzyjemny zapach wnikający w tkaninę jest trudny do usunięcia. To niekorzystne zjawisko można zlikwidować stosując stworzoną w firmie Bertazzo tkaninę niepochłaniającą dymu tytoniowego. Sukces tego osiągnięcia skłonił do stworzenia tkanin emitujących miłe wonie. Stosowane tkanin wydzielająch zapachy pozwala na stosowanie aromatoterapii w miejscach gdzie zależy na podświadomym wywołaniu pozytywnych skojarzeń. Stosują to hotele, gabinety dentystyczne przyjmujące dzieci, placówki terapeutyczne.

 

Tkaniny na pokryciach siedzeń autobusów czy pociągów ulegają często zniszczeniom przez wandali. Rozcięta ostrym nożem tapicerka nadaje się tylko do wymiany. Parę lat temu stworzono tkaninę o budowie włókna podobnej do jedwabnej nici przecięcie, której było utrudnione. Tkaniny z takich włókien stosowano w strojach dla szermierzy, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia ciała. Zalety tych tkanin wykorzystuje się stosując na siedzenia w tych środkach komunikacji gdzie pasażerowie nie są pod dyskretnym nadzorem obsługi jak na przykład w metrze.

 

Praca umysłowa odbywa się przeważnie w pozycji siedzącej. Długotrwałe siedzenie jest niezwykle obciążające dla kręgosłupa. Producenci siedzeń przeznaczonych do pracy wymagającej wielogodzinnego siedzenia posiadają najbardziej zaawansowane i najciekawsze rozwiązania.

Pośród wystawców ORGATEC od lat firmą proponującą ciekawe rozwiązania jest Sitag ze Szwajcarii. Krzesło biurowe DL 200 otrzymało Neo Con 2002 – nagrodę dla nowości. Jest to produkt projektanta Uli Witziga, który przełamał schematyczne podejście do wyobrażeń o fotelu biurowym. Zastosował na oparcie krzesła wyrób zaawansowany technologicznie firmy Schoeller. Jest to rodzaj siatki, o przejrzystej strukturze elastyczny i sprężysty o nazwie handlowej Aerospace. Odkształca się do anatomicznych kształtów siedzącego i trzyma jakby w lekkim uścisku, co powoduje delikatny masaż przy najmniejszym poruszeniu. Jak dowiodły badania jest to bardzo korzystne dla kręgosłupa jak i dla gorsetu mięśni utrzymującego kręgosłup w należytej pozycji. Całość oparcia to pionowa listwa podtrzymująca ekran z rozpiętą siatkową materią. W omawianym fotelu na siedzenie zastosowano jako wyściółkę piankę ComforTemp® reagującą na temperaturę ciała a składającą się z mikrokapsułek, które łatwo odprowadzają wilgoć i tworzą korzystny mikroklimat.

Inny model z kolekcji tej firmy służy do pracy koncepcyjnej w zaciszu gabinetu. Składa się z fotela i podnóżka zmieniającego położenie ciała tak, aby było ono optymalnie zmienne. Można pracować półleżąc czy ustawiając fotel w pozycji V. Stosowane materiały high-tech zapewniają maksymalny komfort.

Pośród polskich firm wiodąca na rynku jest Profirm ,która wytwarza fotele z zastosowaniem tkaniny siatkowej na oparcia.

W USA stosuje się z powodzeniem na siedzenia i oparcia piankę Vital Foam Memory, która odkształca się pod wpływem ciepła i nacisku, lecz szybko wraca do swych pierwotnych kształtów. Daje to nieporównywalnie większy komfort siedzenia. W zestawie z Vital Memory Foam konieczne jest stosowanie sprężystego materiału pokryciowego tak, aby układ pracował właściwie. Są to tkaniny z dodatkiem lycry lub dzianiny o specjalnych sprężystych splotach.

Rynek amerykański ma bardzo szperką ofertę foteli przeznaczonych do kościołów. Mają nieraz bardzo wyszukane kształty; stylowe lub nowoczesne, lecz zawsze są bardzo wygodne.

Niemiecka firma Wever eksportuje na rynki Ameryki Północnej i Australii mieszanki włókien sztucznych z wełną, której dodatek sprawia, że tkaniny zyskują na ekskluzywności. Kolekcje tej firmy prezentowane na targach tekstyliów Proposte we Włoszech spotkały się z wielkim zainteresowaniem odbiorców. Tkaniny o nienachalnej fakturze, lecz plastyczne potwierdzają tezę, że w prostocie piękno. Dyskretna faktura i najwyższa jakość a także zastosowanie tkanin z włókien niepalnych Trevira sprawiają, że tkaniny te można stosować w każdym wnętrzu.

We wrześniu na targach Decosit zaprezentowana będzie nowa oferta tkanin do obiektów użyteczności publicznej.

Coraz powszechniejsze staje się stosowanie parawanów w dużych pomieszczeniach biurowych gdzie pracuje większa ilość osób. Pozwalają one wydzielić w stosunkowo tani sposób poszczególne miejsca, a zagospodarowanie przestrzeni może być w niezwykle szybkim czasie zmienione. Parawany jako mobilne ściany są stosowane już powszechnie w innych krajach. Mają wysokość od 1- 2 mm i stanowią konstrukcję metalową pokrytą tkaniną, miejscami wzmocnioną tak, aby mogła służyć za tablicę do przypinania kartek lub ze specjalnymi kieszeniami. Kolor tkaniny może akcentować poszczególne pomieszczenia. Stosuje się powszechnie tkaniny niepalne i łatwe w pielęgnacji często nasycone substancjami emitującymi przyjemne zapachy.

Tkanina stosowana w obiektach użyteczności publicznej musi być stosowana w konsekwentnie w relacji do funkcji pomieszczenia. Różnice w charakterze miejsc są olbrzymie – spektrum własności tkanin olbrzymie. Nie trudno wybrać odpowiednie rozwiązanie,ale żeby wybrać trzeba wiedzieć, jakie są możliwości wyboru i czy wybór przyniesie korzyści.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *