Tworzenie naszego wnętrza w niedawnej przeszłości.

Jeszcze nie tak dawno wystawy przedstawiające nowe wzory były w sferze zainteresowań wąskiego grona specjalistów gdzie prezentowano nowatorskie rozwiązania i  modną paletę barw tkanin. Te sugestie długo nie przekładały się na produkty finalne oferowane masowemu odbiorcy i z trudem zmieniały nasze wnętrza. Istniała  nieliczna grupa ludzi mająca potrzebę  kreowania swego otoczenia w sposób odbiegający od utartych stereotypów i potrafiąca wykazać się inwencją w tym zakresie.  Tej grupie odnajdujemy  wszelkiego rodzaju artystów oraz osoby mające szeroki kontakt ze światem. Większość społeczeństwa zmuszona była, nieraz nie z własnej winy, do praktycyzmu. W filmach z tamtych czasów  przypominamy sobie śmieszne sytuacje z tego powodu. Jednakowo urządzone wnętrza naszych mieszkań w blokach; jednakowe meblościanki, wersalki, stoliki okolicznościowe. Obowiązująca kolorystyka : bordo, brąz, zieleń. W domach jednorodzinnych gdzie nie było takiego ograniczenia przestrzenią także musiały być meble stanowiące powyższy kanon. Ludzie starsi pragnący zachować swoje nieraz bardzo stylowe meble byli uważani za staromodnych. Smutny los spotkał niejeden urokliwy mebel który skończył swój żywot na śmietniku a dziś pyszniłby się w  salonie.

Wraz z coraz szerszymi kontaktami z  kulturą innych krajów  poprzez podróże, lekturę specjalistycznej prasy, wydawanej  wtedy niestety tylko poza Polską rodziła się w nas świadomość, że tak jak różnimy się pod wieloma względami między sobą tak różnie może wyglądać nasze mieszkanie. Uświadomiono sobie również, że  nasze potrzeby zmieniają się wraz z wchodzeniem w nowy etap życia. Inne musi być wnętrze osoby mieszkającej w pojedynkę i sporadycznie pracującej również w domu, inne są oczekiwania dużej rodziny.

Dynamiczne zmiany gospodarcze w Polsce ożywiły  branżę meblarską. Pierwotnie naśladowano wyroby zachodnie  Małe zakłady będące bardziej elastyczne szybko odpowiedziały na  rosnące      zapotrzebowanie na nowoczesne meble. Dziś są to dobrze prosperujące, wielooddziałowe firmy posiadające własną sieć sklepów nie tylko w Polsce. Droga dużych, państwowych zakładów produkujących na potrzeby wnętrzarstwa była trudniejsza i niestety nie wszystkie zdołały przetrwać. Wygrały te które szybko wprowadzały zmiany. Na rynku pojawiły się także  firmy zachodnie korzystające ze stosunkowo taniej siły roboczej w Polsce. Wiele gotowych produktów czy też elementów sprowadzano z zagranicy. Oferta była coraz bogatsza, szersza więc wybór trudniejszy. W tym gąszczu coraz trudniej było się poruszać osobom nie mającym przygotowania zawodowego. Jakie cech produktu są istotne? Jak zestawić to co podoba nam się w sklepie aby wnętrze naszego domu było harmoniczne ? Jakie są granice szaleństwa by nie zatracić funkcji?  Powstało wiele interesujących publikacji książkowych prezentuje sposoby aranżacji wnętrz. Równocześnie pojawiły się  czasopisma o nowościach w tej dziedzinie będąc drogowskazem nie tylko dla klientów ale i handlowców oraz producentów. Zdobywanie wiadomości o tym co nowe w branży zataczać zaczęło coraz szersze kręgi. Dziś o  nowych trendach we wnętrzarstwie chcemy dowiadywać się od kreatorów którzy mając wiedzę o możliwościach technologicznych prezentują nowe interesujące tkaniny. Takim uznanym miejscem prezentacji nowości są targi Heimtextil odbywające się dorocznie we Frankfurcie nad Menem. Są nie tylko forum handlowym choć to funkcja podstawowa. Organizatorzy zlecają czołowym, światowym kreatorom przygotowanie koncepcji  kolorystycznej, wzorniczej i materiałowej która będzie obowiązywała

w nadchodzącym czasie.  Twórcy muszą mieć szeroką wiedzę także z dziedzin pokrewnych

włókiennictwu Muszą znać postęp i możliwości w tej branży by dokonać nowej  kreacji tworząc wyroby które  nie tylko będą piękne ale i zaskoczą nowymi zaletami. Niesłychanie ważne jest uświadomienie odbiorcy pożądania nowego produktu ze względu na jego innowacyjność.

Sposób prezentacji także decyduje o odbiorze. Są to znane dziś elementy handlu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *