Propozycje na dziś i jutro w tkaninach tapicerskich. czI

Presja wyznaczania nowych kierunków nigdy nie była  tak silna jak obecnie. Ma to swoje źródło w globalizacji wymiany informacji. Potentaci zaznaczają swą pozycję prezentując już w czasie wystawy nowy wizerunek produktu  utrzymany w stylu dopiero prezentowanym przez światowych kreatorów robiąc wrażenie działania o pół kroku naprzód od konkurencji. W trudnych czasach dla gospodarki spowodowanych nadprodukcją  w krajach rozwiniętych i skromniejszymi możliwościami nabywczymi społeczeństw  reszty świata to działanie jest w zupełni uzasadnione i konieczne. W tym wyścigu wygrywają firmy posiadające możliwości elastycznego działania dostosowanego do potrzeb każdego klienta w szerokim rozumieniu tego słowa. Nie bez znaczenia jest także olbrzymi postęp technologiczny czasów nam współczesnych. Odczuwa się przyśpieszenie procesów twórczych. Kolejne etapy kreatywnego działania  wspomagane są komputerowo. W każdym momencie można ocenić i zmodyfikować swe zamysły. Istotny jest także rozwój nauk chemicznych oraz inżynierii maszyn. Wydaje się, że stoimy przed nie ograniczonymi możliwościami. Skąd jednak czerpać natchnienie gdy wszystko już było, gdzie szukać zaskakujących, świeżych i odkrywczych wzorców? Presja nowości nasila się także z powodu przełomu wieków który to czas tradycyjnie jest czasem podsumowań i refleksji ale także burzenia tego co stare i zaskakiwania nowościami. Jednak tradycja i nowoczesność  starają się wzajemnie przenikać. Wnętrza domowe i biurowe nabierają cech wspólnych. Tak więc jest powrót romantyzmu i pragnienia czerpania z natury a dla kontrastu supernowoczesne, awangardowe wzornictwo w stylu high – tech.  Kreatorzy podkreślali, może nieskromnie, że trendy proponowane na Heimtextil 2000 wyznaczają kierunek nie tylko do następnego spotkania we Frankfurcie  ale na całe nadchodzące tysiąclecie. Sadzę, że te wizje znajdą akceptację i będą rozwijane przez dłuższy okres ponieważ źródło inspiracji jest osadzone w sprawach bliskich każdemu człowiekowi. Źródłem jest  dziecko i jego świat oraz natura postrzegana jako trzy niezależne elementy : ziemia, ogień i woda. Ukłonem w stronę nowoczesności są osobne, wieloaspektowe propozycje pod hasłem „biuro”.

Głównym wizjonerem powyższych koncepcji na nadchodzące czasy w zakresie tkanin i innych nie tekstylnych elementów wyposażenia wnętrz mieszkalnych i publicznych jest Gunnar Frank.

Zaproponował  w Trend Centre  urządzenie ekspozycji oddającej nastrój swego natchnienia i rozwijając tą myśl urządzono pięć przechodnich pomieszczeń. Trzy żywioły stanowią inspirację stylu domowego nowego tysiąclecia. ZIEMIA, OGIEŃ i WODA  ich natura, kolory mogą zaspokoić wszystkich.

ZIEMIA to klarowna koncepcja , stonowane kolory i wysoka jakość. Dominują brązy i szarości. W ekspozycji prezentowano korę drzew, suche liście ,  szyszki, kamienie i fragmenty skał jako przykład palety barw i faktur.

OGIEŃ to sentymentalizm, zachwyt orientem w jego baśniowej wersji ale także zabawa stylem. Kolory purpury, fioletu i oliwki raczej nasycone łączone z oranżem. W ekspozycji dominują  dynamiczne wzory roślinne.

WODA . U jej źródeł odkrywamy tak mocno akcentowane przeźroczystości. Kolory białe, niebieskie i zielone łączone są z turkusem. Wzory zgeometryzowane powtarzające jak kapiąca woda.  Tkanina  często bywa pełna nacięć nadających jej lekkości.

DZIECKO – pod tym hasłem prezentowano koncepcję wnętrza pełnego nasyconych kolorów, pewnej niefrasobliwości i niekonsekwencji ale zawsze dbającego o szczegół oraz wysoką jakość i funkcjonalność. W tym stylu można zauważyć olbrzymią witalność i świeżość kojarzącą się ze światem dziecka.

BIURO- przedstawiono jako futurystyczne wnętrze  utrzymane w matowym popielu gdzie w ścianie wbudowany jest monitor komputera i klawiatura , stoi ciężkie krzesło, brak jakichkolwiek ozdób. Można to odebrać jako ostrzeżenie przed odczłowieczeniem naszego życia  i przenikaniem świata wirtualnego. Tak na serio  prezentowane  nowe wnętrza biurowe to połączenie awangardy z praktycyzmem w dobrym, brytyjskim stylu. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje w domu przy komputerze także biuro ma czasem takie oblicze. Zauważa się zatracenie podziału na to co stosuje się tylko w domu lub tylko w obiektach publicznych. Dużą uwagę poświęca się harmonicznemu przenikaniu się tych obszarów tak aby zachowując swą funkcję nabierały coraz doskonalszego wyrazu. Następuje udomowienie biura a pewne elementy biura przenoszone są do wnętrz mieszkalnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *