Tkaniny obiciowe trendy cz. II

Wzory

Pośród wzorów odnajdujemy znane i lubiane motywy. Zaskakujące są jednak ich zestawienia i modyfikacje. Obowiązujące desenie można podzielić na kilka działów . Wzory geometryczne to ekrany i wzory kryształów.  Wszelkie paski, szachownica z dużych pól , mozaiki, meandry i inne. Występują te wzory w rozmaitych konfiguracjach dając wrażenie  wzajemnego przenikania. Także patchwork jest nadal modny. Motywy roślinne i zwierzęce są bardzo mocno lansowane. Niejednokrotnie fauna ma postać realistyczną jak fotografia a roślina wygląda jak wyjęta z zielnika. Odnajdujemy motywy kwiatów, liści i co nowe – traw. Często są to inspiracje dla abstrakcji i deseni mających wygląd drzeworytów. Skóra tygrysa, lamparta czy innych  zwierząt z rodziny kotowatych stanowi nadal często stosowany wzór. Symbolizm inspirowany jest motywami i wzorami oglądanymi na filmach historycznych. Elementy pałacowych zdobień oraz wygląd ściany pokrytej patyną czasu odnajdujemy aktualnie na tapetach i tkaninach tapicerskich. W stylu art prezentowane są wspaniałe miasta , urokliwe wsie oraz motywy morskie. Odczuwa się inspirację obrazami Moneta, Renoira czy Matissa. Kierunek abstrakcji osiągany jest pośród tkanin drukowanych poprzez stwarzanie wrażeń strukturalnych. Tkaniny zasłonowe obecenie  nie  posiadają lewej strony – wzory lub ładna faktura  znajdują się na każdej stronie materiału, często stanowią kontrast dając możliwość szybkiej zmiany wystroju okna.

Rodzaje tkanin

Prawdziwym zaskoczeniem były nowe rodzaje tkanin oferowane na tapicerki. Eksponowane meble pokrywały materiały bardzo plastyczne, do złudzenia przypominające płaszczowe . Były to wełny w połączeniu z nowoczesnymi syntetykami.  Opisane tkaniny dają przyjemne poczucie ciepła w obcowaniu i są bardzo ekskluzywne. Charakterystyczne jest oszczędne operowanie wzorem w tym przypadku. Lansowane są także tkaniny w innym stylu – nowoczesne tkaniny lakierowane, skóropodobne i gumowe stosowane na meble w futurystycznych kształtach. Są także błyszczące i śliskie tkaniny silikonowe oraz grube rypsy. Poprzez kombinację odpowiedniego splotu i dodatków elastycznych osiąga się efekty trójwymiarowości tkanin. Nowością są tkaniny do złudzenia przypominające niejednorodne  rudy metali lub czysto metaliczne. Zauważyć można też sporo tkanin dwukierunkowych operujących efektem światła i zmieniających się w zależności od kąta patrzenia na nie. Triumfalnie powracają  tkaniny lniane którym w wyrobach urody dodają liczne pasmanteryjne koronkowe zdobienia przypominające rękodzieło. Kolejnym nurtem są wyroby z konopi oraz juty akcentujące swe naturalne pochodzenie pewnym zamierzonym prostactwem wykończenia. Modne są także tkaniny typu boucle  oraz nadal żakardy reliefowe. Flanela, filc pojawiają się także jako obiciowe są oczywiście przystosowane do nowej funkcji i mają dużą wytrzymałość. Tkaniny szenilowe  nabierają  połysku i robią wrażenie lekkości poprzez dołączenie do włókien elementów transparentnych. Największym topem jest właśnie przejrzystość tkanin. Bardzo dużo tkanin szyfonowych , muślinów. Firanom lekkości, zwiewności dodają  dodatkowe elementy w kształcie liści, piórek, tasiemek, które dynamizują wyrób.

Wiele jest nacięć materiału, wycięć określonych emblematów nie tylko na firanach ale i na tkaninach zasłonowych. W  gotowych wyrobach które z powodu swego celu przejrzyste być nie mogą  stosuje się wiele ażurowych wstawek. Pościel jest dwuwarstwowa – koronkowa górna warstwa podbita jest atlasem co daje nowy wyraz klasycznemu założeniu. W innych propozycjach  dużo narzut o różnych grubościach, pikowanych w kolorystyce i wzornictwie ściśle  nawiązująch do pościeli.  Należy podkreślić, że wyroby pasmanteryjne przeżywają swój renesans. Ozdobne sznury, piękne węzły i frędzle podkreślają ekskluzywność. Nawet w ascetycznych propozycjach wiele  lamówek i bordiur. Dużo jest tkanin drukowanych w modne desenie, interesujące są efekty naśladujące lawowanie. To rozwodnienie waloru daje wrażenie przenikania światła. Kolejnym interesującym kierunkiem który można zauważyć jest  coraz śmielsze stosowanie materiałów rozciągliwych. Pięknie układają się na każdym  meblu. Tkaniny są także inne, nowe pod względem faktury, często występują zagniecenia oraz zmięcia w wielu wariacjach. Faktura jest bardzo bogata, tkając uzyskuje się efekty sznurka. Spotyka się także dzianiny z runem naśladującym naturalne futro. Welury   pojawiają się nadal . Metoda flokowania  ciągle jest udoskonalana i dobrze służy wzbogacaniu faktury. Przyglądając się tkaninom do wnętrz odnosi się wrażenie silnej zależności i przenikania z modą odzieżową. Także twórcy Haute Couture proponują przeźroczystości, zmięcia, połyskliwość, celową niestaranność wykończenia i inne cech wspólne.

 

 

Jedna odpowiedź do “Tkaniny obiciowe trendy cz. II”

  1. Hello, how are you? I hope you do well. I wanted to say that I like Tkaniny obiciowe trendy cz. II | hurtownia tapicerska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *